Masz dość wynajmowania i dostosowywania się do czyichś reguł w swoim miejscu zamieszkania? Chcesz mieć swoje miejsce, swój azyl? Chcesz czuć się tam jak w domu? Jak to osiągnąć?

Artykuł pochodzi z poniższego linka pod zdjęciem.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być kredyt hipoteczny. Ten wybór stawia jednak przed tobą wiele pytań: jak wybrać kredyt hipoteczny? Jak przejść bezboleśnie przez wszystkie formalności? Jak powinna wyglądać umowa kredytowa? Kiedy dostanę pieniądze? Postaramy się przeprowadzić cię przez to krok po kroku.

Wszystko o kredycie hipotecznym:

1. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy. Charakteryzuje go zabezpieczenie, w postaci hipoteki. Gdy kredytobiorca przestaje spłacać zadłużenie bank ma prawo przejąć nieruchomość.

2. Strony podpisują umowę, która wiąże się z przekazaniem przez bank środków finansowych – w określonej walucie, na określony cel – oraz spłatą przez kredytobiorcę zobowiązania w ratach wraz z odsetkami i prowizją. Warto dodać, że w koszt kredytu wchodzi również ubezpieczenie, a także wkład własny. Ważnym elementem jest również to, że podpisanie takiej umowy odbywa się po złożeniu wymaganych dokumentów oraz po zawarciu przedwstępnej umowy o zakupie nieruchomości.

3. Kredyt hipoteczny można wziąć w złotówkach lub walucie obcej. Ustawa mówi jednak wyraźnie, że kredyt zostanie udzielony w walucie, w której kredytobiorca obecnie zarabia lub posiada w niej większość oszczędności.

Kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

4. Ocena zdolności kredytowej. To niezwykle ważny etap, ponieważ na jej podstawie bank decyduje o udzieleniu kredytu. Do najważniejszych czynników należą: okres i kwota kredytowania, wysokość wkładu własnego, rodzaj zatrudnienia i wysokość miesięcznego dochodu, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz inne kredyty i zobowiązania.

Kredyt hipoteczny – na co uważać?

5. Każdy bank ocenia cię indywidualnie. Jeżeli w twojej historii znajdują się szybkie pożyczki, kredyty gotówkowe, limity konta, czy karty kredytowe, warto sprawdzić czy nie obniżą one Twojej zdolności kredytowej.

6. Jeżeli wybrałeś już idealne mieszkanie lub dom i znasz jego cenę, możesz użyć internetowych kalkulatorów do przeliczenia szacowanej raty kredytu hipotecznego. Pozwoli Ci to porównać ją do Twoich możliwości finansowych.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

7. Samodzielne wybieranie kredytu hipotecznego może wydawać się trudne, ale tu z pomocą przychodzą porównywarki. Po wypełnieniu przez Ciebie szczegółowych kryteriów, pokażą one wszystkie aktualne oferty kredytów hipotecznych, proponowanych przez różne banki. Zwykle istnieje w nich również możliwość przejścia do formularza kontaktowego, dotyczącego oferty banku, który Cię zainteresował.

8. Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy eksperta kredytowego. Jego zadaniem jest dopasować do Ciebie i zaproponować najbardziej korzystne oferty oraz pomóc w procesie uzyskania kredytu.

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

9. Po wybraniu odpowiedniej przez Ciebie oferty, bank otwiera procedurę kredytową. Oto najważniejsze dokumenty, które zwykle kredytobiorca musi złożyć, by procedura ta przebiegła poprawnie: wniosek kredytowy, ksero dowodu osobistego, kserokopia innego dowodu tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wyciąg rachunku bankowego za wskazany okres, deklaracja PIT-37, dokumenty dotyczące innych zobowiązań: zaświadczenie o obsłudze kredytu i o spłacie, jeżeli nastąpiła niedawno, umowy kredytowe, aktualne saldo zadłużenia, umowa przedwstępna i dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego.

10. Po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny, możesz już uregulować umowę o zakup mieszkania lub domu oraz przeprowadzić wszelkie niezbędne do tego formalności. By bank wypłacił pieniądze, niezbędny jest akt notarialny.

Następnie pozostaje Ci już tylko zapłacić za mieszkanie. Ta czynności kończy proces starania się o kredyt, a rozpoczyna jego drugi etap – spłatę. Ty natomiast możesz wreszcie wprowadzić się do nowego miejsca, z pełną świadomością, że przebywasz już we własnym domu.