Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji dla wielu z nas. Już samo postanowienie wzięcia kredytu hipotecznego musi być dobrze przemyślane, ponieważ spłata zobowiązania to perspektywa wielu lat. Kredyt hipoteczny – jak sama nazwa wskazuje – to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości. Możemy założyć ją tylko na księdze wieczystej. Pozwala nam ona także ustalić stan prawny nieruchomości.
Artykuł pochodzi z poniższego linka pod zdjęciem.
Kiedy wybierzemy już interesującą nas lokalizację, przed dokonaniem zakupu powinniśmy dokładnie przeanalizować kto jest jej rzeczywistym właścicielem, lub czy nieruchomość nie jest np. obciążona. Umożliwia nam to również księga wieczysta. Co jednak, gdy interesująca nas nieruchomość jej nie posiada? Czy kredyt hipoteczny bez księgi wieczystej jest możliwy?
Księga wieczysta – czym jest?
Księgi wieczyste są jednymi z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości – zarówno mieszkań, jak i domów czy działek. To one zawierają stan prawny nieruchomości oraz dane m.in. właściciela, czy powierzchni. Składają się z czterech rozdziałów, w których wyróżniamy:
- Rozdział I – informacje o nieruchomości (powierzchnia, rozkład budynku, dostęp do parkingu itp.)
- Rozdział II – informacje o właścicielu (ilość osób mogących dysponować nieruchomością, prawa użytkowników)
- Rozdział III – informacje dotyczące praw i roszczeń (w tym rozdziale zawarte są dane o ewentualnej egzekucji komorniczej)
- Rozdział IV – informacje o hipotekach (dane dotyczące obciążenia nieruchomości hipoteką, kwota hipoteki itp.)
Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny
Kupno mieszkania bez księgi wieczystej powinno być decyzją dobrze przemyślaną, wymagającą ostrożności oraz dokładnej analizy dokumentów, w tym stanu prawnego. Co prawda, zakup nieruchomości bez księgi wieczystej jest dużo bardziej ryzykowny, jednak pozwala nam na np. negocjację ceny. Warto jednak zaznaczyć, że taka transakcja wymagać będzie spełnienia znacznie większej liczby formalności, co za tym idzie – procedura będzie bardziej czasochłonna. Chcąc zrealizować zakup mieszkania, za pomocą kredytu, trzeba pamiętać o tym, że klient będzie musiał ponieść wyższe koszty ubezpieczenia pomostowego, które stanowi zabezpieczenie dla banku do czasu wpisu do hipoteki. Kiedy ten proces trwa dłużej niż zwykle, koszt takiego ubezpieczenia również będzie wyższy.
Kupno mieszkania bez księgi wieczystej – kredyt hipoteczny
Znaczna większość mieszkań bez ksiąg wieczystych to nieruchomości spółdzielczo-własnościowe. Chcesz kupić mieszkanie własnościowe bez księgi wieczystej, ale nie wiesz, jak sprawdzić czy osoba podająca się za właściciela jest nim faktycznie? Możesz prosić właściciela o okazanie aktu notarialnego lub posiłkować się orzeczeniem sądu bądź decyzją administracyjną, na podstawie której uzyskał prawo do nieruchomości. Po ustaleniu, kim jest właściciel bądź ilu ich jest jeśli nieruchomość jest współwłasnością, należy poprosić go o zaświadczenie, które będzie stanowiło prawo do założenia księgi wieczystej. Zaświadczenie to powinno obejmować następujące dane:
- informacje o właścicielu
- dane adresowe nieruchomości
- dane gruntu (numer ewidencyjny)
- dokładny plan nieruchomości (metraż, ilość pokoi, toalet, łazienek, informacja o posiadaniu miejsca postojowego lub garażu)
- zaświadczenie o braku księgi wieczystej oraz zaświadczenie o braku przeciwskazań do jej założenia (ważne: oba zaświadczenia powinny być podpisane przez osobę uprawnioną do wystawienia takiego zaświadczenia)
- zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami eksploatacyjnymi
- potwierdzenie celu zaświadczenia – informacja, że dokument posłuży do założenia księgi wieczystej.
Comments are closed.